Projek pelancaran baharu Cheras 2026: kesemua 18 kondo dan rumah bertanah masih dijual, dari RM298,000, ikut jarak MRT dan status KPKT
18 pelancaran baharu masih dijual di seluruh Cheras pada Oktober 2026 dalam senarai PropertySifu Malaysia: 15 bertingkat dan 3 bertanah. Paling murah ialah Maxim D'Parc pada RM298,000 bersih untuk unit 580 kaki persegi, 11 daripada 18 pegangan bebas, dan 8 dalam kira-kira 800 m dari stesen MRT atau LRT. Cheras merentasi Kuala Lumpur dan Selangor, dan jurang harga antara dua sebelah ialah perkara terbesar dalam jadual: unit sebelah stesen di Maluri berharga dua kali ganda psf Alam Damai.
Urus niaga subsale Cheras berdaftar sejak 2024 mempunyai median RM413 psf; pelancaran baharu bermula pada median RM730 psf untuk unit terkecil. Daftar KPKT menyenaraikan 5 daripada 18 sebagai lewat jadual, 1 daripadanya dalam senarai Sakit, dan 5 dengan 90% atau lebih dilaporkan terjual.
Setiap pelancaran baharu yang masih dijual di Cheras pada Oktober 2026
Kesemua 18, paling murah dahulu. "Dari" ialah harga bersih unit terkecil di halaman projek kami pada Oktober 2026, selepas pakej pemaju; ia bukan unit biasa. Harga sekaki persegi (psf) ialah harga dari itu dibahagi unit terkecil itu, jadi ia psf permulaan, bukan purata projek.
| Projek | Kawasan | Dari (bersih) | Unit terkecil kaki persegi | Psf permulaan | Hakmilik |
|---|---|---|---|---|---|
| Maxim D'Parc | Alam Damai | RM298,000 | 580 | 514 | Pajakan |
| Tiara Vista Residensi | Cheras | RM428,000 | 852 | 502 | Pegangan bebas |
| D'Heights @ Cheras South | Balakong | RM478,000 | 1,115 | 429 | Pegangan bebas (bertanah) |
| Rio Cheras South | Balakong | RM482,100 | 831 | 580 | Pegangan bebas |
| Emerald 9 | Taman Cuepacs | RM493,000 | 675 | 730 | Pegangan bebas |
| The Connaught One | Taman Connaught | RM509,900 | 452 | 1,128 | Pegangan bebas |
| PSV1 Residence | Bandar Tasik Selatan | RM513,000 | 946 | 542 | Pajakan |
| PSV2 Residence | Bandar Tasik Selatan | RM550,000 | 947 | 581 | Pajakan |
| Akasa | Cheras | RM553,888 | 850 | 652 | Pegangan bebas |
| Maxxon Residence | Cheras | RM577,000 | 1,000 | 577 | Pegangan bebas |
| Sunway Velocity 3 | Cheras | RM662,000 | 721 | 918 | Pajakan |
| Alderwood Residence | Taman Maluri | RM677,000 | 604 | 1,121 | Pajakan |
| Levia Residence | Cheras | RM712,000 | 767 | 928 | Pajakan |
| Binastra Cochrane | Cheras | RM721,800 | 649 | 1,112 | Pegangan bebas |
| Sunway Cochrane | Taman Maluri | RM842,000 | 650 | 1,295 | Pegangan bebas |
| EkoCheras Residence | Cheras | RM850,000 | 762 | 1,115 | Pegangan bebas |
| The Courtyard | Alam Damai | RM1,450,990 | 2,480 | 585 | Pegangan bebas (bertanah) |
| The Maison 23 | Taman Connaught | RM1,775,000 | 3,063 | 579 | Pajakan (bertanah) |
Jadual kedua ialah bahagian yang brosur tidak tunjuk: sejauh mana pembinaan, stesen terdekat ikut garis lurus, dan apa yang daftar awam TEDUH KPKT rekodkan untuk setiap projek. KPKT ialah kementerian perumahan; daftarnya menyenaraikan setiap projek berlesen dengan bilangan unit yang pemaju laporkan terjual dan sama ada projek mengikut jadual, lewat, atau dalam senarai Sakit.
| Projek | Status binaan | Stesen terdekat | Kemajuan KPKT | Terjual ikut daftar KPKT |
|---|---|---|---|---|
| Maxim D'Parc | Dalam pembinaan, kunci 2030 | - | mengikut jadual | 350 / 1,116 (31%) |
| Tiara Vista Residensi | Dalam pembinaan, kunci 2026 | - | lewat | 624 / 662 (94%) |
| D'Heights @ Cheras South | Siap (2025) | - | senarai Sakit | 127 / 176 (72%) |
| Rio Cheras South | Dalam pembinaan, kunci 2029 | - | mengikut jadual | 161 / 823 (20%) |
| Emerald 9 | Siap (2026) | Taman Suntex MRT 500 m | siap | 969 / 1,888 (51%) |
| The Connaught One | Dalam pembinaan, kunci 2027 | Taman Connaught MRT 100 m | lewat | 1,225 / 1,334 (92%) |
| PSV1 Residence | Siap (2026) | Bandar Tasik Selatan LRT 700 m | siap | 467 / 500 (93%) |
| PSV2 Residence | Dalam pembinaan, kunci 2028 | Bandar Tasik Selatan LRT 600 m | mengikut jadual | 1,180 / 1,500 (79%) |
| Akasa | Siap (2021) | - | siap | 712 / 998 (71%) |
| Maxxon Residence | Dalam pembinaan, kunci 2028 | - | mengikut jadual | 701 / 866 (81%) |
| Sunway Velocity 3 | Dalam pembinaan, kunci 2028 | - | lewat | 1,538 / 1,604 (96%) |
| Alderwood Residence | Dalam pembinaan, kunci 2029 | Maluri MRT 450 m | mengikut jadual | 86 / 186 (46%) |
| Levia Residence | Dalam pembinaan, kunci 2027 | - | mengikut jadual | 709 / 778 (91%) |
| Binastra Cochrane | Dalam pembinaan, kunci 2031 | Cochrane MRT 100 m | belum mula | 447 / 830 (54%) |
| Sunway Cochrane | Dalam pembinaan, kunci 2029 | Cochrane MRT 60 m | mengikut jadual | 690 / 1,296 (53%) |
| EkoCheras Residence | Siap (2017) | Taman Mutiara MRT 500 m | siap | 1,018 / 1,516 (67%) |
| The Courtyard | Siap (2026) | - | siap | 32 / 62 (52%) |
| The Maison 23 | Dalam pembinaan, kunci 2026 | - | lewat | 18 / 23 (78%) |
Kiraan terjual ialah apa yang pemaju laporkan kepada KPKT setakat awal Oktober 2026, jadi projek yang hampir 100% mungkin hanya ada unit dipulangkan atau dipegang pemaju. Perkataan status ialah klasifikasi KPKT, bukan pandangan kami tentang mana-mana pemaju.
Bagaimana harga ini berbanding apa yang pembeli sebenarnya bayar untuk subsale di Cheras?
Urus niaga jualan semula berdaftar dari 2024 untuk 33 bangunan bertingkat dalam lingkungan kira-kira 3.5 km dari pusat Cheras (disusun oleh Affirm Plus Research) mempunyai median RM413 psf; suku bangunan lebih murah sekitar RM374 psf dan suku lebih mahal sekitar RM507 psf. Median psf permulaan merentas 15 pelancaran bertingkat baharu di atas ialah RM730 psf. 14 daripadanya bermula melebihi suku lebih mahal pasaran subsale dan 0 bermula pada atau bawah median subsale.
Dua angka ini bukan perkara sama. Angka subsale ialah apa pembeli bayar untuk unit sebenar, biasanya lebih lama; angka pelancaran baharu ialah harga bersih pemaju untuk susun atur terkecil dalam bangunan yang mungkin belum wujud. Jurangnya ialah harga kebaharuan, jaminan kecacatan dan kemudahan, dan ia juga angka yang mesti anda dapat semula jika jual dalam beberapa tahun pertama. Bangunan di bawah ialah yang paling banyak urus niaga berdaftar sejak 2024, jadi ia penanda aras jualan semula yang penilai akan lihat.
| Bangunan | Hakmilik | Urus niaga sejak 2024 | Median psf | Median harga | Median sewa |
|---|---|---|---|---|---|
| Majestic Maxim Cheras | Pajakan | 102 | 526 | RM413,000 | RM1,700 |
| Angkasa Condominium | Pegangan bebas | 87 | 648 | RM600,000 | RM1,520 |
| Ketumbar Heights | Pegangan bebas | 49 | 344 | RM298,000 | - |
| Suasana Lumayan Condo(Casa Impian) | Pajakan | 48 | 403 | RM470,000 | RM1,620 |
| Pandan Heights(Strata) | Pegangan bebas | 46 | 308 | RM345,000 | - |
| You City (You Residences Apartment) | Pegangan bebas | 40 | 486 | RM500,000 | RM1,680 |
| You Residence, You City Cheras | Pegangan bebas | 34 | 579 | RM436,000 | RM2,250 |
| Vista Amani | Pajakan | 29 | 374 | RM430,000 | - |
Jika pelancaran baharu yang anda suka berharga jauh melebihi suku lebih mahal subsale, tanya apa dalam bangunan itu yang mewajarkannya: stesen di pintu, hakmilik pegangan bebas di pinggir bandar pajakan, atau lokasi yang benar-benar lebih baik. Jika tiada, unit subsale berusia dua tahun berdekatan mungkin pembelian lebih baik. Kajian harga terperinci ada dalam pelancaran baharu vs subsale.
Pelancaran Cheras mana sesuai untuk siapa, dan yang mana perlu difikir dua kali
Anda mahu MRT di pintu. The Connaught One (pegangan bebas, RM509,900 untuk 452 kaki persegi, 100 m dari MRT Taman Connaught, 1,225 daripada 1,334 terjual, disenarai lewat jadual), Sunway Cochrane (pegangan bebas, RM842,000, 60 m dari MRT Cochrane, 690 daripada 1,296 terjual), Binastra Cochrane (pegangan bebas, RM721,800, 100 m dari Cochrane, kunci 2031 dan direkod belum mula) dan Alderwood Residence (RM677,000, 450 m dari MRT Maluri, 186 unit) ialah projek stesen. Ia juga psf paling mahal di Cheras, kerana stesen itulah produknya.
Anda mahu harga paling rendah. Maxim D'Parc di Alam Damai (RM298,000 untuk 580 kaki persegi, kunci 2030, 350 daripada 1,116 terjual), Tiara Vista (pegangan bebas, RM428,000 untuk 852 kaki persegi, 624 daripada 662 terjual, lewat jadual) dan Rio Cheras South di Balakong (pegangan bebas, RM482,100, kunci 2029) ialah peringkat masuk, semuanya perlu memandu dari mana-mana stesen. PSV1 (siap, RM513,000) dan PSV2 (RM550,000, 1,500 unit) di Bandar Tasik Selatan ialah pilihan bajet dengan LRT 600 hingga 700 m jauhnya.
Anda mahu bangunan siap. Emerald 9 (pegangan bebas, 500 m dari MRT Taman Suntex, RM493,000), PSV1, Akasa (pegangan bebas, siap 2021, RM553,888) dan EkoCheras (pegangan bebas, siap 2017, RM850,000, 1,018 daripada 1,516 terjual) boleh dilawati hari ini. Untuk bertanah, The Courtyard di Alam Damai (pegangan bebas, siap, RM1,450,990, 32 daripada 62 terjual) ialah yang kunci sudah di tangan.
Fikir dua kali tentang D'Heights @ Cheras South: ia rumah bertanah paling murah dalam senarai pada RM478,000 dan pegangan bebas, tetapi KPKT meletakkannya dalam senarai Sakit dengan 127 daripada 176 unit terjual, jadi baca apa maksud senarai Sakit dan tanya tentang sijil siap sebelum menganggap harga itu tawaran. Sunway Velocity 3 (RM662,000, 1,604 unit, 1,538 terjual) dan The Maison 23 (bertanah, RM1,775,000) juga direkod lewat jadual. Sebelah sempadan mana setiap projek berada, dan kenapa ia penting untuk cukai dan skim, ada dalam Cheras berbaloi dibeli; harga jualan semula mengikut bangunan dalam apa yang pembeli Cheras sebenarnya bayar.
Apa yang perlu disemak sebelum tempah mana-mana satu
Tiga perkara, ikut urutan, dan kami buat ketiga-tiganya percuma jika anda hantar nama projek.
- Lesen dan status KPKT. Setiap projek di atas ada dalam daftar, tetapi lesen dan permit jualan luput dan diperbaharui; projek yang ditanda lewat atau dalam senarai Sakit perlukan perbincangan tentang tarikh semakan dan hak anda. Masukkan nama dalam semakan projek percuma kami, atau baca apa yang TEDUH rekodkan.
- Harga bersih, pinjaman dan tunai. Harga dari di atas sudah selepas pakej pemaju. Tanya harga mana bank akan nilai, kerana margin pinjaman dikira atas penilaian, bukan brosur. Senarai harga dijelaskan dan tunai yang sebenarnya diperlukan merangkumi ini. Di bawah Jadual H anda bayar 10% semasa tandatangan dan selebihnya ikut peringkat pembinaan: peringkatnya.
- Kepadatan, lif dan yuran bulanan. Blok dengan lebih seribu unit berkongsi lif, kolam dan tanjakan tempat letak kereta dengan sebuah pekan kecil; cara membaca kepadatan dan yuran penyelenggaraan dan dana penjelas memberitahu kos setiap bulan dari hari anda terima kunci.
Senarai 12 tanda bahaya kami ialah senarai semak lebih panjang; senarai semak lawatan unit contoh untuk hari anda ke galeri.
Harga, saiz unit, hakmilik dan jarak rel seperti dipaparkan di halaman projek kami pada Oktober 2026 dan berubah apabila fasa terjual. Kiraan terjual dan status kemajuan ialah apa yang daftar TEDUH KPKT rekodkan pada awal Oktober 2026, bukan pandangan kami tentang mana-mana pemaju. Median subsale ialah urus niaga berdaftar yang disusun oleh Affirm Plus Research. Kami senaraikan setiap projek yang kami liputi di kawasan ini, bukan pilihan; ini maklumat umum, bukan nasihat kewangan.
Soalan pembeli pelancaran baharu Cheras
Apa pelancaran baharu paling murah di Cheras sekarang?
Dalam senarai kami, Maxim D'Parc bermula RM298,000 bersih untuk unit terkecilnya (580 kaki persegi, pajakan). Itu susun atur permulaan; unit lebih besar dalam projek sama lebih mahal. Harga berubah apabila fasa terjual, jadi hantar nama projek dan kami sahkan unit mana masih ada pada harga itu.
Pelancaran baharu mana di Cheras pegangan bebas?
11 daripada 18 projek pegangan bebas: Tiara Vista Residensi (RM428,000), D'Heights @ Cheras South (RM478,000), Rio Cheras South (RM482,100), Emerald 9 (RM493,000), The Connaught One (RM509,900), Akasa (RM553,888). 7 lagi pajakan, iaitu tanah dipegang atas pajakan panjang daripada kerajaan negeri; ia paling penting apabila anda jual puluhan tahun kemudian. Pegangan bebas vs pajakan menerangkan bezanya.
Yang mana dalam jarak berjalan kaki ke stesen kereta api?
8 projek berada dalam lingkungan kira-kira 800 m dari stesen mengikut garis lurus di halaman projek kami: Sunway Cochrane (Cochrane MRT 60 m), The Connaught One (Taman Connaught MRT 100 m), Binastra Cochrane (Cochrane MRT 100 m), Alderwood Residence (Maluri MRT 450 m), Emerald 9 (Taman Suntex MRT 500 m), EkoCheras Residence (Taman Mutiara MRT 500 m). Jalan laluan itu sekali pada tengah hari sebelum mengiranya sebagai jarak berjalan; garis lurus merentasi lebuh raya bukan laluan pejalan kaki.
Projek mana yang daftar KPKT tunjuk lewat jadual?
5: Tiara Vista Residensi, D'Heights @ Cheras South, The Connaught One, Sunway Velocity 3, The Maison 23. KPKT, kementerian perumahan, merekodkan kemajuan setiap projek berlesen dalam daftar awam TEDUH; lewat bermaksud pemaju terlepas tanda aras siap yang dirancang. Ia bukan terbengkalai, tetapi tanya tarikh semakan dan baca cara pampasan lewat serah berfungsi sebelum tandatangan.
Patut beli pelancaran baharu atau subsale di Cheras?
Subsale di Cheras biasanya beri lebih keluasan lantai setiap ringgit dan anda boleh lihat bangunan sebenar; pelancaran baharu beri jaminan kecacatan 24 bulan, perlindungan Jadual H di bawah Akta Pemajuan Perumahan, dan bayaran berperingkat semasa dibina. Pelancaran baharu vs subsale mengira semuanya.
Projek Cheras yang saya lihat di KL atau Selangor?
Maluri, Cochrane, Taman Connaught, Alam Damai, Bandar Tasik Selatan dan Taman Cuepacs ialah Kuala Lumpur; Balakong, Cheras South dan Bandar Sungai Long ialah Selangor. Ia mengubah majlis mana anda bayar, sama ada RUMAWIP atau Rumah Selangorku terpakai, dan tiada apa tentang pinjaman. Cheras di KL atau Selangor menyenaraikan setiap kejiranan.
WhatsApp kami nama projek. Kami semak lesen dan status semasa KPKT, jenis unit mana masih ada pada harga dari, dan bagaimana harga bersihnya berbanding bangunan subsale sekelilingnya, dan balas sebelum anda bayar apa-apa. (Percuma, tanpa obligasi.)